Bayramdan sonra tufan: 20 yılın en geniş vergi paketi geliyor

Bayram sonrası TBMM’ye sunulması beklenen yeni vergi paketi Türkiye’de geniş çaplı değişikliklere yol açacak gibi görünüyor. İşte öne çıkan bazı önemli noktalar:

Gayrimenkul ve Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi: Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının elde ettikleri kârlara asgari kurumlar vergisi getirilmesi planlanıyor. Ayrıca, gayrimenkul değer artış kazançlarında ve kira gelirlerindeki istisnaların kaldırılması gündemde. İştirak hisseleri satış kazançlarında da vergi avantajlarının azaltılması planlanıyor.

Çok Uluslu Şirketler ve Türk Şirketlere Yeni Vergi Uygulamaları: Çok uluslu şirketlere ülkede elde ettikleri kârlar için en az yüzde 15 kurumlar vergisi uygulanması öngörülüyor. Türk şirketlerine de yeni asgari vergi matrahı getirilerek ek gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Döviz ile Ödemeler ve Kamu-Özel İşbirlikleri: Yap-işlet-devret ve kamu-özel işbirliği projelerine yönelik vergi oranlarının artırılması planlanıyor. Bu düzenlemeyle Hazine’ye ek gelir sağlanması amaçlanıyor.

Motokuryelere Yeni Vergi Yükümlülükleri: Motokuryelerin ticari kazançlarının vergilendirilmesi için yeni düzenlemeler getiriliyor. Bu düzenlemelerle birlikte motokuryelerin vergi mükellefi olmaları ve belirli vergi yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekecek.

Yurtdışı Çıkış Harçları: Yurtdışına çıkış harçlarında önemli artışlar yapılması planlanıyor. Bu düzenlemeyle birlikte yurtdışına çıkışın maliyeti artırılacak.

Kripto Para Ticareti ve Diğer Alanlar: Kripto para ticaretine yönelik işlem vergisi getirilmesi planlanıyor. Ayrıca borsa faaliyetlerinde de vergi artışı gibi düzenlemeler gündeme gelebilir.

Bu vergi paketi, Hazine’nin bütçe açığını kapatmak için sert önlemler aldığı bir dönemde geliyor. Ekonomik krizle mücadele edilirken vergi artışları ve yeni vergi yükümlülükleri vatandaşlar, şirketler ve yatırımcılar üzerinde etkili olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x