İftar menüleri 2024: 12. Gün İftar Menüsü

Ramazan ayının ikinci haftasının sonuna doğru gelirken bugün de birbirinden lezzetli yemeklerin olduğu iftar menüsü ile karşınızdayız.

12. gün iftar menüsünde yine her zaman olduğu gibi mideyi yormayan bir çorba ile başlangıç yapıyoruz. Ana yemek olarak dünden kalan pideleri değerlendirebileceğiniz lezzetli bir tarif ve yanına yaz aylarını aratmayacak bir yemek ile devam ediyoruz. Karadeniz bölgesine özel bir meze tarifi ve Türk mutfağının klasikleşmiş bir tatlısı ile 12. gün iftar menümüzü sonlandırıyoruz.

Hazırsanız, 12. gün iftar menüsü için hazırlıklara başlayalım…

12. GÜN İFTAR MENÜSÜ

  • Yoğurt çorbası,
  • Kıymalı tirit,
  • Zeytinyağlı patlıcan yemeği,
  • Turşu kavurması,
  • Portakallı revani

YOĞURT ÇORBASIYoğurt çorbası, geleneksel Türk mutfağının en klasik çorbalarından bir tanesidir. 12. gün iftar menüsüne hafif ekşi tadı ve damakta kalan lezzeti ile yoğurt çorbasıyla sıcak bir başlangıç yapıyoruz.

Vazgeçilmez bir klasik: Yoğurt çorbası tarifi

 KIYMALI TİRİTBayat ekmekleri ya da ramazan pidesini değerlendirmenin en lezzetli hallerinden biri kıymalı tirit yemeğidir. Ramazan ayının 12. gün iftar menüsünde de önceki akşamdan kalan pideleri kıymalı tirit yemeği ile değerlendirerek lezzet şöleni yapabilirsiniz.

Tadı damağınızda kalacak: Kıymalı tirit tarifi

ZEYTİNYAĞLI PATLICAN YEMEĞİAslında kıymalı tirit başlı başına bir ana yemek olsa da yanına hafif bir tamamlayıcı yemek yapmak istedik. İster meze ister yemek olarak afiyetle yiyebileceğiniz zeytinyağlı patlıcan yemeği yazdan bir esinti gibi iftar sofranıza renk katacak.

Hafif ve lezzetli: Zeytinyağlı patlıcan yemeği tarifi

TURŞU KAVURMASITurşu kavurması, Karadeniz mutfağında sıklıkla yapılan bir meze tarifidir. Özellikle fasulye turşunu kavrulmasıyla yapılan bu tarif hızlı ve pratik olması sebebiyle ana yemeklerin yanına tamamlayıcı yemek olarak da yapılabilir.

Tek tabakta görsel şölen: Turşu kavurması tarifi

PORTAKALLI REVANİ12. gün iftar menüsünü Türk mutfağını klasikleşmiş tatlılardan bir tanesi olan portakallı revani ile yapalım dedik. İftar sonra çayın yanına bir tabak portakallı revaniye kim hayır diyebilir ki?

İftardan sonra çayın yanına iyi gider: Portakallı revani tarifi

Farklı bir menü alternatifi için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x