NFC Forum, Çok Amaçlı Dokunma Teknolojisini Duyurdu

Near-field Communication (NFC) Forum, kullanıcıların temassız deneyimini geliştirmek için Çok Amaçlı Dokunma (Multi-Purpose Tap) adı verilen yeni bir konsept üzerinde çalışıyor. Teknolojinin ödeme yapmak veya toplu taşımayı kullanmak gibi farklı şeyler yaparken tek bir NFC dokunuşuyla çeşitli eylemleri desteklemesi hedefleniyor.

Yakın Alan İletişimi (NFC), bir NFC etiketi/okuyucu ile Android akıllı telefon veya iPhone gibi uyumlu bir cihaz arasında küçük miktarlarda veri aktaran bir dizi kısa menzilli kablosuz teknoloji. NFC bağlantıları yalnızca cihazlar arasındaki mesafe 4 cm veya daha az olduğunda çalışıyor.

Çok Amaçlı Dokunma, birisi ödeme yaptığında makbuzları doğrudan akıllı telefona aktarabilecek, reşit olmayanlara yapılan alkol ödemelerini iptal etmek için otomatik kimlik doğrulaması gerçekleştirebilecek veya ödemenin yapıldığı işlemde sadakat ödül puanlarını aktarabilecek.

Foruma göre özellik şu anda fikir aşamasında ve ilk genel bakışı yayınlandı. NFC çift modunu destekleyen her cihaz, çok amaçlı dokunmaya yönelik işlemleri gerçekleştirebilecek.

Forum, çift modun çok amaçlı kullanımı nasıl hayata geçirebileceğini şöyle açıklıyor: “Akıllı telefonlar gibi belirli NFC cihazları, çift modlu cihazlar olarak adlandırılan hem okuyucu/yazıcı modunda hem de kart emülasyon modunda çalışabilir. Bu, mobil geliştiricilerin tek bir dokunuşla herhangi bir modu destekleyen diğer NFC cihazlarıyla etkileşime giren özel uygulamalar tasarlayabilecekleri anlamına geliyor.”

Örneğin; bir elektrikli otomobil sahibi, aracının şarj işlemini başlatmak ve tek seferde ödeme yapmak için akıllı telefonunu şarj istasyonuna dokundurabilir. Ücret tahsildarlarının yolcunun cihazına tek bir dokunuşla anında bilet düzenleyip doğrulayabildiği ve ödemeleri kabul edebildiği toplu taşıma araçlarında kullanılabilir.

Forumun üst düzey üyeleri olan Apple ve Samsung, Çok Amaçlı Dokunma’yı gelecekte kendi cihazlarına getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x