Türkiye’de Çok Seviliyordu: Mobilya Devi İflas Etti, 52 Mağazası Apar Topar Kapatılıyor

Dünyayı etkisi altına alan iflas haberleri adeta bir çığ gibi büyümeye devam ediyor. 2020 yılı itibarıyla birçok ülkenin ekonomi politikalarında değişikliğe gitmesi, gelişmiş ülkelerde faiz oranlarını tarihi seviyelere yükseltti.

İşlemlerini krediler ile yürüten çok sayıda şirket, yüksek faiz oranlarına direnemeyip konkordato talebinde bulunurken, mali durumu daha kötü olan şirketler ise doğrudan iflas ederek kepenk kapattı.

Türkiye’de de iflas eden şirketlerin artış göstermesiyle birlikte küresel piyasalardan gelen haberler daha fazla ilgiyle takip edilmeye başladı. Son iflas haberi ise ABD merkezli üretim yapan, ev eşyaları ve özel tasarımları ile bilinen perakande zinciri Christmas Tree Shops’tan geldi. Dünyaca ünlü şirket, açıkladığı iflas kararının ardından çok sayıda ülkeye yayılmış 72 mağazasını hızla kapatma kararı aldı.

TÜRKİYE PAZARINDA ÖNEMLİ BİR YER TUTUYORDU

Özellikle yılbaşı kutlamalarına yönelik ürettiği ürünler ile dünyanın birçok bölgesinde satış yapan şirket, ürettiği yılbaşı ağaçları ile Türkiye pazarında da oldukça güçlü bir satıcı konumundaydı.

ALINAN ÖNLEMLER İFLASI ENGELLEMEDİ

Elli yılı aşkın bir süredir, indirimli perakendeci ev mobilyaları, yiyecekler, oyuncaklar ve yatak odası takımlarının yanı sıra aynı adı taşıyan yılbaşı süsleri ve sepetleri satan şirket, iflas belirtilerinin ortaya çıkması üzerine ilk aşamada düşük performans gösteren 10 şubesini kapatmıştı.

Buna karşın şirket, kapatılan 10 şirketin ardından performanslar ve gelirler tablosunda beklediği artışı gösteremedi. Bu durum, şirkete ait bütün şubelerin kepenk indirmesine neden olurken, açıklanan iflas bildiriminden sonra geriye kalan 72 şube de kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x